Minden tanuló, aki befejezi az általános iskolát és leteszi a záróvizsgát, középiskolába iratkozhat.

Új pontozási rendszer a középiskolákba való beiratkozáshoz, a 2021/2022.-es tanévre vonatkozólag

A középiskolába való beiratkozáshoz a tanulók rangsorolását az iskoláztatás alatt elért eredmény pontösszege alapján (60 a maximális), és a záróvizsgán elért eredmény pontösszege alapján (40 a maximális) végzik. Az anyanyelvi és a matematikai vizsgákon elért maximális pontszámok 13-13, a kombinált teszteken viszont legtöbb 16 pontot lehet elérni.

A specializált középiskolákba való beiratkozáshoz a rangsorolásnál azokat a pontszámokat is fegyelembe veszik, melyeket a tanuló valamelyik országos vagy nemzetközi versenyen való részvételéért vagy eredményéért kapott.

A tanulók külön pontszámot kapnak, ha a nyolcadik osztály folyamán valamelyik tantárgyból díjazottak voltak versenyeken.
Nemzetközi versenyen elért eredmények esetén:

• Első helyezés – 12 pont
  • Második helyezés – 10 pont
  • Harmadik helyezés – 8 pont

Országos versenyen elért eredmények esetén:

• Első helyezés – 6 pont
  • Második helyezés – 4 pont
  • Harmadik helyezés – 2 pont

Ha a tanuló ugyanazon tantárgyból többször részesült díjban, a legtöbb pontszámot érő díját veszik figyelembe.
Ha a rangsoroláskor két tanulónak ugyanannyi pontszáma van, előnye annak lesz, aki kiérdemelte a Vuk Karadžić-oklevelet, majd annak, aki több díjban részesült a versenyeken, s végül annak, akik több pontot szerzett a záróvizsgán.

A sikeres záróvizsga után a tanuló kiszámolja, hány pontot szerzett összesen, és kitölti a KÍVÁNSÁGLISTÁT.

TANÁCSOK

A listát figyelmesen töltsd ki! Az első helyre azt írd be, ahová a legjobban szeretnél beiratkozni, figyelembe véve a pontszámaidat is. A többi beírt középiskola olyan sorrendben következzen egymás után, amennyire egyik vagy másik érdekel.

Először a négyéves középiskolákat írd be, utána a hároméveseket, mert megeshet, hogy elegendő pontszámod van a négyéves középiskolába való beiratkozáshoz, mégis a háromévesbe jutsz be.

Olyan középiskolát ne írj be, amelyik egyáltalán nem érdekel, mert megeshet, hogy pontszámaid alapján a számítógép éppen oda fog irányítani.

A pályázatban minden iskola oktatási profilja előtt van egy jelszó. Ezt a jelszót kell beírni a kívánságlistán a megfelelő helyre.

Hogyan NE válassz középiskolát? Néhány példa:

• A legközelebbi iskolába fogok beiratkozni. Nem szeretek utazni, sem sokáig gyalogolni az iskoláig.
  • A legjobb barátom is ugyanezt a foglalkozást választotta. ĺgy legalább továbbra is együtt járhatunk majd iskolába.
  • (Bosszúvágy): „Majd megmutatom én nekik, mire vagyok képes!“.
  • Vagy abba a középiskolába iratkozom, amelyikbe szeretnék, vagy teljesen mindegy, hogy melyikbe.
  • Én Vuk-díjas vagyok, nekem minden megy, mint a karikacsapás. Tudom, hogy bárhová is iratkozom, sikeres leszek.
  • Mivel az iskolai eredményem nem túl fényes, oda iratkozom, ahová fölvesznek.

Amikor kiderül, melyik középiskolába iratkozhatsz be, a következő lépés az irataid beadása az illető középiskolába.

A beiratkozáshoz szükséges iratok:

• Anyakönyvi kivonat
  • Kitöltött bejelentkezési lap a középiskolába
  • Az általános iskola elvégzéséről szóló bizonyítvány
  • Az utolsó három osztály befejezéséről szóló bizonyítványok
  • A sikeres záróvizsgáról szóló igazolás
  • Orvosi igazolás a középiskolába való beiratkozáshoz (nem szükséges minden foglalkozáshoz)
  • A versenyeken elért eredményekről szóló oklevelek.