Az inklúzió minden gyermek (képességeitől és származásától független) bekapcsolását és befogadását jelenti a korának megfelelő osztályba az iskolában.

Az inklúzió célja az oktatásban a minőségibb oktatás biztosítása minden tanuló számára, egyforma feltételek mellett, mert az oktatásban részesülésre való jog, mint emberi jog, nemzetközi jogi aktákkal, a Szerb Köztársaság Alkotmányával és más törvényekkel együtt garantált.

Az inklúzió egyes tartalmak, hozzáállások és stratégiák megváltoztatását és felcserélését jelenti, hisz a rendes oktatási rendszer felelős az összes gyermek oktatásával kapcsolatban.

Az inkluzív oktatás a következő megállapításokon alapul:

• Minden gyermek képes tanulni és joga van az oktatásra és nevelésre
  • Egyes gyermekeknek, fejlődési rendellenességeik miatt, pótsegítségre van szükségük az oktatásban
  • A gyermekek legjobban a korosztályuk  csoportjában képesek tanulni.

Az inklúzihoz tartoznak:

• A fejlődési rendellenességgel küszködő gyermekek
  • A fogyatékos gyermekek
  • A társadalom legszélső rétegeiből származó gyermekek
  • A tehetséges gyermekek

Az inklúziós terv és program a gyermek kognitív, emocionális és kreatív fejlődésére irányul, és a 21. század négy oktatási tartóoszlopára épül:

• tanulni, hogy tudjunk
  • tanulni, hogy cselekedjünk
  • tanulni, hogy élni tudjunk
  • tanulni együtt élni.

Az inklúzió feladata, hogy ne a tanulók jellemét, hanem az iskolákat változtassa meg.

A gyermekek, akiknek pótsegítségre van szükségük, legyenek az osztály integrált tagjai, legyenek megbecsülve és elfogadva.

Gyakorlati tanácsok és stratégiák arról, hogyan tanítsuk a fejlődési rendellenességekkel küszködő és a fogyatékkal élő tanulókat

Hogy mikor szükséges és mikor lehet individuális oktatási tervet alkalmazni a tanulók esetében, arról A pótoktatásról, a gyermekek és tanulók egészségügyi és szociális támogatásáról szóló szabályzatban olvashatunk.

Néhány jellemző olyan gyermekekről, akiknek inkluzív oktatás szükséges:

• tanulási nehézségei vannak
  • fejlődési rendellenességekkel küzd vagy fogyatékkal él
  • szociálisan, gazdaságilag, kulturálisan, nyelvileg szegény környezetből származik vagy ott él
  • más okok miatt joga van az oktatásban való támogatáshoz.

A póttámogatás egészségügyi, szociális és oktatási támogatást jelent, amiben a gyermek részesül, és amelyek lehetővé teszik számára a teljes társadalmi bekapcsolódást, a fejlődést és a haladást.

A gyermek szükségleteit fel kell mérni, hogy a családban, a rendes oktatási rendszerben, az iskoláskor előtti vagy az iskolai külön csoportban, a szociális és egészségvédelmi intézményben, a törvénnyel és más előírásokkal összhangban  biztosítani tudják a támogatás különböző formáit:

Közvetlen póttámogatások, amelyekhez további anyagi eszközök szükségesek:

• tankönyvek és tanítási eszközök megfelelő alkalmazása és beszerzése
  • individuális oktatási terv
  • a nyelvi akadályok leküzdése, mint a nem szerb anyanyelvű gyermekek támogatási formája
  • saját kísérő biztosítása a gyermek számára, a másokkal való könnyebb kommunikáció és működőképesseg érdekében
  • az oktatás megszervezése mint támogatás, az iskolából való hosszabb kimaradás esetén, súlyos és hrónikus betegség miatt
  • pszichológus vagy más, a gyermeket jól ismerő személy alkalmazása, mint egészségügyi támogatás
  • és egyéb póttámogatások.