Mužlja (ranije Gornja Mužlja) leži na desnoj obali reke Begej, neposredno pored grada Zrenjanina (ranije Veliki Bečkerek) i danas se vodi kao jedna od njegovih mesnih zajednica. Sadašnja teritorija je ranije pripadala vodoplavnom području Begeja i Tise.

Krajem 19. veka, tadašnje prorežimsko rukovodstvo grada Zrenjanina, je zbog labilne političke situacije donelo odluku da svoju poziciju popravi naseljavanjem novog prorežimskog življa. Godine 1890. su na pašnjake koji su se nalazili u neposrednoj blizini gradskog atara, a koje je bilo u vlasništvu državnog trezora, naselili 420 porodica katoličke veroispovesti. Značajan deo porodica je stigao sa severno-banatskih teritorija (najviše, 155 porodica iz Sajana). Novo naselje je pripadalo gradu, i činilo je njegov X okrug. Zahvaljujući dugogodišnjoj borbi meštana, a uprkos protivljenju tadašnjeg rukovodstva grada Velikog Bečkereka, godine 1905. vlada je mestu dodelila status opštine i tim činom mesto je postalo nezavisno dobivši ime Gornja Mužlja. 1902. godine sagrađena je crkva, zatim škola i zabavište. Međutim, uprkos ovim rezultatima i samoj blizini grada Velikog Bečkereka, naselje je i dalje važilo za malo i napušteno selo na kraju sveta.

Nakon I svetskog rata većina Mužljanaca je bila siromašna. Posle II svetskog rata, Mužlja je ponovo počela da se razvija. U selu se izgrađuje kalrma, uvodi se struja, gasna i vodovodna mreža, gradi se ambulanta, dve nove školske zgrade—u kojima ima osam razreda, sa po tri mađarska i srpska odeljenja. U periodu između 1948. i 1950., naselje će opet biti pripojeno gradu, a 1945. pripajanje postaje konačno. 1953. izgrađuje se prvi asfaltni put, 1955. most na Begeju. 1959. uvedena je stalna autobuska linija između sela i Zrenjanina, pa je sagrađen Dom kulture, benzinska pumpa i sportski centar Lehel.

Na osnovu popisa stanovništva iz devedesetih godina, Mužlja ima 9800 stanovnika. Na početku veka, imala je 3500 stanovnika. Po tome se vidi da se Mužlja razvijala i rasla. Trenutno ima oko 8000 stanovnika, od toga je 5500 mađarske narodnosti, a ostali su pretežno srpske nacionalnosti.

Znamenitosti naselja:

• Rimokatolička crkva (Sveto Ime Marijino),
  • Crkva Sveti Dominik Savio,
  • Učenički dom za dečake Emanus, koji je izgrađen u dvorištu crkve 2002. godine i namenjen je dečacima iz okolnih mesta koji pohađaju zrenjaninske srednje škole,
  • Rodna kuća pesnika Janoša Siverija.

Što se tiče kulturnih sadržaja, Mužlja se može pohvaliti bogatim političkim, kulturnim i verskim programima i manifestacijama.

Na primer:

• Festival folklora – Gyöngyösbokréta
  • Festival narodne muzika -Durindó
  • Izložba narodnih rukotvorina – MIRK
  • Festivali popularne muzike
  • Kulturni programi
  • Negovanje kulturne baštine
  • Obeležavanje nacionalnih praznika
  • Etno kampovi
  • Usavršavanja, takmičenja, organizovanje kampova

Gore navedene manifestacije organizuju se u okviru mužljanskih društvenih organizacija (unaselju postoji 23 aktivnih društvenih organizacija)

Više o mesnoj zajednici Mužlji možete pričitati na njenoj zvaničnoj internet prezentaciji: www.muzlja.rs